Konkurs "Pierwsza Pomoc". 4 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół Specjalnych im J. Korczaka- Zasadnicza SzkoÅ‚a Zawodowa odbyÅ‚a siÄ™ już ósma edycja konkursu „Pierwszej Pomocy”. Tegoroczny konkurs organizowany byÅ‚ przy współpracy z oddziaÅ‚em WOPR w Lesznie. Celem projektu byÅ‚o poznanie i doskonalenie umiejÄ™tnoÅ›ci udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w nagÅ‚ych wypadkach oraz postÄ™powanie z osobami podtopionymi. BraÅ‚y w nim udziaÅ‚ klasy I , II A oraz IIB ZSZ. Konkurs poprzedzony byÅ‚ dwugodzinnym szkoleniem oraz pokazem ratownictwa. Konkurs skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z dwóch części: teoretycznej podczas której uczniowie wypeÅ‚niali testy i rozwiÄ…zywali zadania dotyczÄ…ce pomocy poszkodowanym w wpadkach oraz podczas zdarzeÅ„ nad wodÄ…. Druga część praktyczna obejmowaÅ‚a zasady zachowania siÄ™ podczas nagÅ‚ego zdarzenia-wyciÄ…gniÄ™cia potopionego oraz wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Organizatorem byÅ‚ Pan RafaÅ‚ Tomaszewski. ZwyciÄ™skie klasy zostaÅ‚y uhonorowane dyplomami i sÅ‚odkÄ… niespodziankÄ….
Klasyfikacja:
I miejsce kl I - 47 pkt
II miejsce kl II B -44 pkt
III miejsce kl II A -43pkt
Zdjęcia
WIOSENNO - WIELKANOCNE ZAJęCIA INTEGRACYJNE
5 kwietnia 2017r. mÅ‚odzież gimnazjum i uczniowie klas IV – VI SP bawili siÄ™ podczas zajęć integracyjnych.
Pierwszym punktem imprezy był konkurs wiedzy o wiośnie dla uczniów młodszych oraz konkurs wiadomości na temat Świąt Wielkiej Nocy dla uczniów starszych.
Najlepsze w „Zabawie ze sÅ‚owem’’ byÅ‚y dwie pary: Klaudia Rak z klasy 6 i Konrad Maćkowiak z klasy 4 oraz Iza Dolczewska z klasy 6 i Krystian Janowicz z klasy 5.
Wśród gimnazjalistów najszerszą wiedzą na temat świąt wykazały się: Zuzia Jędrysiak i Zuzia Juszczak z klasy III oraz Marika Wiler z klasy II.
Podczas zajęć plastycznych uczniowie pod kierunkiem P. Ani Pajęckiej wykonali piękne dekoracje z papieru, krepy, bibuły, kolorowych piórek i waty, które ozdobiły nasze sale lekcyjne i korytarz szkolny.
Ostatnim, sÅ‚odkim punktem zabawy byÅ‚y dekorowanie i degustacja upieczonych pod kierunkiem p. Aleksandry Feld – SowiÅ„skiej pysznych mazurków.
Samorząd Uczniów SP i Gimnazjum
Zdjęcia
"Akademia odpadowa"
7 kwietnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez Panią Joannę Orzechowską, która pokazała jak segregować odpady
Uczniowie klasy IV – VI szkoÅ‚y podstawowej dołączyli do Drużyny Segregolandii, aby nauczyć siÄ™ prawidÅ‚owo segregować odpady. Dzieci biorÄ… udziaÅ‚ w kampanii edukacyjnej pn.„Akademia odpadowa” zorganizowanej przez Komunalny ZwiÄ…zek Gmin Regionu LeszczyÅ„skiego.
7 kwietnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez Panią Joannę Orzechowską, która pokazała jak segregować odpady oraz co dzieje się z odpadami komunalnymi, w jaki sposób zostają zagospodarowane. Dowiedzieliśmy się jak postępować z odpadami niebezpiecznymi, takimi jak przeterminowane leki, stary sprzęt elektroniczny i elektryczny czy zużyte baterie.
Kolejnym elementem kampanii jest konkurs „Nie marnujÄ™ – wykorzystujÄ™! Brzydkie Å›mieci – Å‚adne rzeczy”, na który przygotujemy przedmioty dekoracyjne z odpadów.
Zdjęcia
Wycieczka do Poznania klasy I i II Zasadniczej Szkoły Zawodowej
19 kwietnia 2017r. dwie klasy Zasadniczej SzkoÅ‚y Zawodowej – klasa I i IIa, wybraÅ‚y siÄ™ do Poznania. Najpierw wstÄ…piÅ‚y do Rogalowego Muzeum Poznania na Starym Rynku, a później odwiedziÅ‚y Blubry 6D.
Muzealny Mistrz Rogalowy krok po kroku, pokazał etapy produkcji tych wyjątkowych słodkości, cieszących się coraz większą popularnością w całej Polsce. W przygotowaniu rogalowego ciasta pomagaliśmy z pełnym zaangażowaniem, przez pół godziny zamieniając się w czeladników. Przesiewaliśmy mąkę, ugniataliśmy oraz wałkowaliśmy ciasto, dzieliliśmy je na trójkąty (i to w jaki sposób!), nakładaliśmy nadzienie z rękawa cukierniczego, a także uczyliśmy się zawijać rogale w podkowę przypominającą podkowę konia św. Marcina.
Dzięki tej wizycie zapoznaliśmy się z recepturą i składnikami używanymi do produkcji Rogali Świętomarcińskich oraz legendą o powstaniu rogali. Nauczyliśmy się mówić poznańską gwarą i teraz wiemy, na kogo powiedzieć mela a na kogo szczun, co to jest dynks, ajzol, tytka lub szneka z glancem.
DodatkowÄ… atrakcjÄ… Muzeum jest jego wnÄ™trze, o którym opowiedziaÅ‚ nam najprawdziwszy Poznaniak – Wujek Biniu. Renesansowa kamieniczka na Starym Rynku jest jedynÄ… w caÅ‚ym Poznaniu, która posiada drewniany, oryginalny i bogato zdobiony strop sprzed 500 lat. Konserwacja tego cudownego znaleziska, które przez stulecia byÅ‚o schowane pod warstwÄ… desek, trwaÅ‚a aż dziewięć lat.
Mogliśmy skosztować rogali, słuchając legendy o powstaniu Poznania. Na koniec spotkania wszyscy otrzymaliśmy certyfikaty czeladnicze.
Natomiast w Blubrach 6D przenieśliśmy się w kapsule czasu w przeszłość i poznaliśmy bohaterów miejskich legend.
W pomieszczeniu z multimedialnymi ekranami wysÅ‚uchaliÅ›my charakterystycznej gwary poznaÅ„skiej, obejrzeliÅ›my półtorametrowÄ… makietÄ™ poznaÅ„skiego ratusza, a odbiór naszych wrażeÅ„ wzmocniÅ‚y efekty specjalne – mgÅ‚a, wiatr, lasery, a także spotkanie z ruchomymi postaciami – bohaterami naszych opowieÅ›ci oraz sÅ‚odki, migdaÅ‚owy zapach Rogali ÅšwiÄ™tomarciÅ„skich.
Zdjęcia |